AUDIOPLATINUM FORUM

В необятния свят на звукотехниката и музиката...
Дата и час: Съб Апр 21, 2018 8:48 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 9:11 pm 

То и филипсовата E188CC нещо не е у ред - Е88СС версията от същата фабрика свирят в пъти по-добре.

А за QQE-тата... сега остава да си намериш и подходящ драйвер - ЕСС81, Е180F, E280F... пак на Телефункен и да се размажеш от звук.

п.п. подарък за феновете на лампата - реална триодна характеристика, подбрана е "средна" от около 30 измерени лампи, като между тях има и холандски филипси, брандирани като разни "скъпи" марки...

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юни 29, 2014 2:48 pm 

Слушал съм тесла , филипс , валво , гу17 . Най-музикално и същевременно широколентово свири филипса , теслата е най-запушена и тежко свиреща , валтово е между филипса и теслата, но не ми харесва , гу17 пък е доста по-бърза и тънко свиреща . Телефункен и Сименс не съм слушал все още .
Dario E188CC с жълт надпис е най-добрата от цялта серия лампи. Телефункена е по-зле и от Philips SQ , слушал съм Telefunken E188CC който е доста по-добър от E88CC и Darioto го размазва като музикалност , от скоро слушам и Siemens E188CC , но нещо не ме кефи .

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 01, 2014 10:42 am 

Относно Валво и Филипс QQE - имам по няколко и от двата типа, всички са правени във една и съща фабрика - Heerlen, Holland.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 26, 2015 6:45 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Изображение

От днес слушам нова версия на усилвател с QQE03/12. Както споменах, имам няколко "мазни" бранда-Телефункен, Сименс и Мулард :shushu: . На снимката е едната от комбинациите, които слушах днес Telefunken E188CC+Telefunken QQE03/12. Останалият хардуер също е на ниво-прехвърлящи кондензатори хартиени JENSEN с медно фолио, катодни кондензатори Black Gate FK, резистори KIWAME и Allen Bradley. Изправянето е с 5Ц3С. Ще споделя впечатления за звука, като натрупам слушателски часове с тоя усилвател. На първо слушане-изненадваща мощ за такава малка лампа. Която се оказва не чак толкова малка по мощност, Телефункен й дават по 7W на двата анода. Според руснаците, техния клонинг ГУ-17 е 12W на анода и 3W на втора решетка. При мен свързването е с втора решетка на анода, което прави поне 14W допустима разсейвана мощност. Свири интересно, особено с големия ми лампо-ДАК с TDA1541A (от Експото).

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 31, 2015 8:59 am 

Разгеле,някакво раздвижване във форума!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 05, 2015 9:40 pm 

Браво! Слушал съм усилвател с такава лампа и определно си заслужава! :claping: Някой ден ще й отдам чест.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 07, 2015 7:33 pm 

До сега само четях във форума, но днес гледам има някакво раздвижване в раздела и в тая тема. Та реших и аз да покажа моя амп с QQE-то. Схемата е на Попа , още началния вариянт, с ECC85 за драйвер.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Крайните са TESLA, с черни аноди.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Дек 05, 2015 3:43 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Такааааа, най-после една по-свободна събота, за да се занимая с лампово пресвято дело :claping: . Довърших схемата на въпросния усилвател, който си седи още от лятото. Днес цял ден го слушам и просто не мога да му се наслушам. За всички желаещи да си я спретнат, предоставям я за свободно ползване.

Изображение

Стойностите на елементите по схемата:
R1=330K/0,25W (carbon composition)
R2=18K/5W (KIWAME)
R3=220R/0,25W (ще се ползва KIWAME 220R/2W във финалната версия)
R4=330K/0,25W (carbon composition)
R5=100R/2W (KIWAME)
R6=1K/5W (KIWAME)
C1=680uF/56V (Black Gate FK)
C2=0,22uF/630V (JENSEN медно фолио, хартиено-маслена изолация, хартиен корпус)
C3=680uF/56V (Black Gate FK)
R+L (стандартната ми противосмутителна група 1К/2W + навити 12-15 навивки върху него с FTP проводник)
Тr=5K/4-8R (от нашия модел от 160лв/чифт)

Vbb=375V
QQE 03/12 работи в режим с ток 40mA и преднапрежение -40V
ЕСС88 работи в режим с ток 13,6mA и преднапрежение -3V

По схемата има някои особености, които умишлено съм въвел:
1.Първата е начина на свързване повишава пределната анодна мощност до цели 14W. Свързването на втора решетка и анода да става само с резистора R5 при максимално късо отрязване на неговите крака. Лампата изпада много лесно в самовъзбуждане при тази схема ! Много да се внимава за дължината на връзките и разводките.

2.Двете части на първа решетка се свързват с максимално къс проводник ! За предпочитане-крачето на резистора от R+L групата. Всяко удължаване на връзката и поставяне на резистор между двете части на решетката, водеше само и единствено до самовъзбуждане.

3.В тази схема на свързване, без R+L групата не можах да мина. Просто е задължителна на входа, защото без нея QQE-то свирва веднага в радиочестотите. Монтира се максимално близо до пиновете на решетката.

4.Лампите са вкарани в гранични режими. Да се спазва указаната мощност на резисторите ! И внимавайте-резисторите се нагряват доста при работа ! Особено анодния на ЕСС88.

5.Схемата изисква добър размах на сигнала от източника, защото Кус на предусилването е само 27 при 40V преднапрежение на крайната лампа. Източникът трябва да може спокойно да изкара 2V размах на изходите си, за да се постигне цялата мощност на усилвателя.

Няколко думи за звука на схемата. Прави впечатление неочаквано голямата тяга, която дава такава малка лампа като QQE 03/12. Мощността вероятно е между 3-4W на канал, но усещането е за много повече. Звукът е чист и енергичен, а баса просто кърти-масивен и тежък. Паралелното нискоомно триодно включване, което приложих в случая си, казва думата и наистина ниските честоти са уникални. Усилвателят има невероятно широка сцена и прецизен фокус. Особено с хубави брандове лампи. В комбинация E188CC Telefunken + QQE 013/12 Telefunken, мекотата на звука и ефирността на звученето са забележителни. В момента го слушам с TESLA PCC88 + TESLA QQE 03/12 и също не мога да му открия кусур. Схемата е капризна и ми изпили нервите, докато я подкарам, но резултата е просто вълшебен. Заслужава си играчката според мен.

И една снимка с телефона, за сгряване на душата с лампова топлина в студените зимни нощи :hehe: :

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Дек 06, 2015 12:01 pm 

Преди година две бях правил бях повторил твоя схема със същата лампа-QQE03/12.
Много приятно свирна,но мощноста ми се получи малка.
И отдавна дебна някой да измисли схема пуш-пул със същата лампа.
Сигурно има из нета,ама друго си е да е проверена.
Четох,че изходните трябва да са Raa-10K.
Tова дали ще затрудни начинанието?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 10, 2016 2:42 pm 

Повторих схемата на г-н Йовчев но с руски драйвери 6с3п , като съм ги захранил с 250волта,аноден резистор 22кома и катоден 470 ома + 1000uF кондензатор.На анода на драйвера имам 140 и 135 волта на катодите трябваше да получа 2.4 волта но получих 1.9 и 2 волта.QQE -то захранвам с 330 волта катодния резистор ми е 1 ком получен от 2х3 броя 1,5 кома свързани в паралел и след това последователно за получаването на 1ком.Общата сума на катодните резистори е 12 вата-три плюс три по 2 вата но въпреки това след час работа загряват около 50-60 градуса.Можете ли да ми кажете това греене нормално ли е или имам някакъв проблем ? Общата консумация на усилвателя е 84 милиампера .

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 10, 2016 11:31 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

100% имаш самовъзбуждане на крайните лампи. При 40mA на лампа, мощността под формата на топлина в катодния резистор 1К ще е 1,6W. Това би трябвало леко да загрява този огромен резистор, който се е получил там от 6бр двуватови.QQE03/12 e капризна лампа и лесно самовъзбужда при това нетипично триодно свързване в моята схема. Имах го тоя проблем и го преборих с максимално скъсяване на връзките във веригата на крайната лампа. Най-много самовъзбужда при оставени дълги крака на R5. Там трябва да е максимално късо всичко, връзките да стават с крачетата на резистора, непосредствено на пиновете на цокъла. Малко излишна дължина и лампата свирва във високите честоти. И R+L групата е просто задължителна за тая крайна лампа.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 23, 2017 7:10 pm 

братие! Вспомнил один случай, лампа - двойной триод 6н6п, в параллельном включении начала генерить на свч, причина тому- управляющие сетки соединил без антивозбудных резисторов в каждой из них. Когда в каждую сетку включил по 200 ом резистор- лампа успокоилась и прекрасно работала. Та же ситуация позже была с мощен триод 2а3, параллельное включение. В каждую управляющую сетку - необходим свой личный резистор, 1 ком, иначе генерация гарантирована.
С уважением, Александр Бокарёв.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 23, 2017 11:17 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Сейчас подумал и пришла одна идея. Что будет, если на обе первые сетки будет своя собственая R+L група... Надо експериментировать ! :)

Превод: Сега помислих и ми дойде една идея. Какво ще стане, ако на всяка от двете първи решетки се сложи собствена R+L група. Трябва да се експериментира !

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум