AUDIOPLATINUM FORUM

В необятния свят на звукотехниката и музиката...
Дата и час: Вто Май 22, 2018 9:32 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2015 12:56 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Уважаеми колеги, започвам тази тема, в която ще покажа всички етапи от модификацията по правилен начин на популярния модел латвийски озвучителни тела. Разбира се "правилен начин" е лично моя гледна точка и не е задължително всички да са съгласни с нея. Преди да седна и да напиша технически аргументиран увод, предлагам на вашето внимание една снимка, която трябва да възбуди интереса ви. Тъй като работата тече и в момента, публикациите по развитието на проекта ще са периодични. Мога да започна настоящата тема, тъй като едната колона е вече с напълно завършена модификация от няколко дни, а втората все още е в "оригинал". Но повече за проекта ще напиша довечера.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2015 10:09 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Преди да започнем да се занимаваме с модификация на дадена аудиоапаратура, най-напред трябва да си отговорим на един много съществен въпрос, а именно "Доколко си струва ?". И така, дали и доколко си струва да се модифицира "Радиотехника S30B". За да отговорим правилно, трябва първо да сме се запознали в подробности със силните и слабите страни на тези озвучителни тела, както са си в оригинал. Лично аз бих изтъкнал следните плюсове и минуси:

+Правилен тонален баланс на ОТ, относително линейна АЧХ, без фрапиращи дефекти.
+С подходяща система, тези ОТ разгръщат и позиционират правилна сцена.
+Чудесен тембрален баланс на мидбасовия драйвър 25ГДН-1-8-80, който се дължи на хартиената му мембрана и основа на звуковата бобина, лятото алуминиево шаси и солидната изработка.
+Чудесно оразмерен филтър с относително качествени елементи и правилен подбор на срезните честоти.

-Ужасна кутия и изработка на кутията. Материалът е с дебелина само 10мм. Кутията е неуплътнена, с криви сглобки и луфтове между панелите.
-Ужасен високочестотен драйвър !!! Това е особено голям проблем на тези ОТ. Колоните губят страшно много именно заради отвратителния тембър на пищялката си. Хубавото е, че латвийците са я ограничили да работи изнесена доста нагоре в честотния диапазон. Но въпреки това тембъра, който добавя към цялостната картина, е просто опустошителен за звука.
-Много лошо окабеляване. Ползвани са тънки проводници и клемни контакти, които се окисляват с годините.
-Наличие на активна транзисторна защита от претоварване, която допълнително деградира звука.
-Недобро разположение на демпфиращия материал. Ватата, ако изобщо може да се нарече вата, е напъхана в мрежеста гаца и пусната свободно в обема на ОТ.
-Ужасни пружинни клеми.
-Наличие на пластмасова маска над предния панел, която вибрира подобаващо и оцветява допълнително звука.

Общо взето така виждам аз нещата след няколкогодишна ежедневна експлоатация на тези ОТ в работилницата ми. Казано с други думи, единствените хубави неща в тези колони са мидбаса и филтъра. Всичко друго е под всякаква критика. А самия мидбас 25ГДН-1-8-80 се оказва, че е уникално добре звучащ драйвер. Правихме сравнения на тембъра му, с тембрите на няколко далеч по-скъпи и много по-именити 6,5'' мидбаси. Сред тях са VIFA MG18SK09-08, PEERLESS HPD164 и дори един газарски AUDIO TECHNOLOGY. И трите споменати са с мембрани от изкуствени материали. За голям техен резил, неугледният руснак вади от хартиената си мембрана няколко супер натурални оттенъка, които нито един от именитите батковци не успя да измъкне от изкуствената си мембрана. Няколко човека правихме сравненията и повечето признаха, че руския драйвър има натурални нотки в тембъра, които липсват при другите говорители. Именно заради 25гдн-1-8-80 си заслужава да се извърши модификация на "Радиотехника S30B" и то предвид класата на руския мидбас, може да си позволя по-големи вложения, за да получа максимален резултат.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2015 1:19 am 

Представям си физиономията на Наско като е чул как русначето натупва Аудиотехнолоджи-тата :lol:

Високочестотния ще го преправяш ли, или направо ще слагаш хубав нов?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2015 1:54 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Наско си знае, че хартийката няма кой да я бие по натуралност на тембъра. :gqvol: За това е търсил SATORI, ама като е нямало в наличност и е взел Audio Technology. Тия SATORI с папирусова мембрана и аз съм ги загледал отдавна, ама пусто 350$ без доставката, ДДС и мито. И при тая цена на долара, ще минат хилядарка за чифт. :crying:

Високочестотният няма какво да му преправям. На лайно какво да му модифицираш ? :Lol1: Направо го изритах в коша за боклуци и го замених с прилична пищялка. Но да не избързвам с инфото, да си карам подред.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2015 8:06 pm 

И аз ще си позволя да кача две снимчици от вчера :) (обединяващи и двете ни общи хобита)

Изображение Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2015 11:28 am 
Аватар

Чудесен проект. Адмирации
Какво си ползвал за високочестотен, T20-8 ?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2015 2:15 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Явно темата предизвиква интерес, за това ще съм по-експедитивен с описанието на дейността.

Ето оригиналния ВЧ драйвер 6ГДВ-1-16 и заместителя му MONACOR DT25N:
Изображение

По-интересното в случая е защо точно DT25N ? Оригиналният ВЧ говорител на тези ОТ е 16 омов. За да запазя максимално непроменен филтъра, който е много добре оразмерен, както вече споменах в предните постове, се налага да намеря 16 омов заместител или да поставя 8 омов драйвер с компенсационен резистор 8 ома в серийно свързване. По този начин се запазва честотата на срез на филтъра и не се налага промяна в стойностите на елементите му. Проблемът идва от факта, че сериен резистор 8 ома, свързан към 8 омов ВЧ драйвер, предизвиква атенюация от 6dB. Оригиналният 6ГДВ-1-16 е с чувствителност 90dB/W.m по паспортни данни. Т.е. 8 омовия заместител трябва да е около 95-96dB/W.m, за да се получи изравняване на чувствителностите. Конкретно подбрания MONACOR DT25N е с паспортна чувствителност 95dB/W.m. След поставяне на сериен резистор, чувствителността му става очевидно недостатъчна (на слух). За щастие, във филтърната верига за ВЧ на "RADIOTEHNIKA S30B" има монтиран регулируем L-pad, който при оригиналната си настройка от завода е в някакво междинно положение и има възможност за усилване на сигнала във ВЧ канала. След множество тестове установих, че DT25N + 8 омов сериен резистор, се вписват идеално при директно свързване без L-pad. В следващите постове по темата ще дам схеми на оригиналния филтър (но този, който е поставен конкретно в колоната, а не по паспорт !!!) и модифицираната версия за DT25N. Подчертавам, че филтъра по паспортни данни и реалния в колоните, се различава по стойности на елементите. Ще дам схема на филтъра с конкретните стойности на елементите и измерените от мен стойности на бобините.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2015 2:23 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Няколко кадъра от разглобяването на оригиналната колона, което тече в момента при мен.

Със свалена маска и последващо с демонтирани драйвери:
Изображение Изображение

Оригиналният "чорап" с демпфиращия материал (вата някаква си):
Изображение

Оригиналният басрефлексен порт с дунапреновия си завършек:
Изображение

Филтърът в оригинал. Обърнете внимание на втората снимка, как бобините за НЧ и ВЧ секциите са съосно монтирани-голяма грешка !!!
Изображение Изображение

Цялото "окабеляване" в оригинал, както вече споменах-доста мизерно:
Изображение

Оригиналната кутия, която след малко ще ми стопли душата, влизайки в камината. На втората снимка съм дал един от ръбовете на кутията в близък план.
Изображение Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2015 4:32 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Както обещах по-рано, давам доработената схема на филтрите, с реалните стойности на елементите.
Изображение

Бобините на НЧ и ВЧ филтъра са свързани с монтажен мост, който ги държи близо и успоредни една на друга:
Изображение

С помощта на ножовка, мостът е премахнат и бобините са вече разделени:
Изображение

Нужните елементи от филтъра са вече демонтирани от фабричната платка. Следва да бъдат залепени върху парче фазер с подходящи размери:
Изображение

Новата кутия от 18мм ПДЧ, с еквивалентен обем на фабричната и еднакъв по настройка басрефлексен порт:
Изображение Изображение

Няма да показвам готовия филтър, защото не стана никак красив. За сметка на това стана здрав, събран по обемен монтаж и с качествени спойки. Предстои окабеляването с едножичен проводник тип ПВ (за ел.инсталации). Не слагам нищо екзотично, проводникът се продава във всеки магазин за ел.части и струва 30-40ст/м. Някой светъл ден, ако ме осени музата, може да заменя филтъра с друг, изграден от по-качествени части и монтиран на специално проектирана за него платка. За момента и този ще свърши работа. Все пак е работил в колоните цели 30г :hehe: .

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2015 7:09 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

И вече слушам две моднати "Радиотехника S30B":
Изображение

Малко снимки от финалното сглобяване на номер 2:
Изображение Изображение Изображение

Остава да залепя алуминиевия декоративен ринг, за да стане хубавица като сестричката си:
Изображение

Има и още един детайл, който трябва да допълни визията. Като го направя и монтирам, ще отнеса колоните в къщи за специална фотосесия. Междувременно установих, че съм алергичен звука на транзисторни усилватели :gqvol:. И то към съвсем не лошо свирещия ми DUAL, който съм моднал лично. Утре, живот и здраве, ще закача колонките към ламповото шаси и ще се размажа от кеф. Особено, когато закача за източник асинхронната ми точилка с TDA1541A и лампова аналогова част.

За сега толкова. Дано да ви е било интересно.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Фев 01, 2015 10:41 pm 

Много интересен проект и страхотно изпълнение. Вече съм поръчал високочестотните говорители и до няколко дни трабва да нарежа материала за кутиите. Има обаче един момент, който не ми е много ясен, а именно басрефлексните портове. Оригиналните са с Г-образна форма, защото дължината им по централната ос е по-голяма от дълбочината на колоната. Интересно ми е тях ли си използвал или нови, но със същата форма.
И още нещо. Може ли кутиите да се направят с по-голяма дълбочина и съответно намалена височина и ширина, запазвайки вътрешния обем, за да се използва порт с аналогични размери, но с права форма?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Фев 01, 2015 11:24 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Виж първата снимка в темата, там са оригиналната колона и моднатата една до друга. Ясно се вижда, че моднатата е с по-малка ширина на предния панел. Това е за сметка на по-голямата дълбочина назад. Портовете при мен са от 12мм MDF и са прави, като запазват дължината по средната линия на оригиналния порт, както и сечението му. Изпълнен по този начин, портът отнема повече полезен обем от колоната (заради много по-голямата дебелина на страните му), което трябва да се компенсира в общия обем (колоните да се направят малко по-големи). Външните габарити стават по-големи и заради повишената дебелина на стените при моднатата колона.

Финишът при мен е тиков фурнир, обработен с тиково масло на "GUBRA"-Италия. Общо съм нанесъл три ръце тиково масло. В събота отидох пак до Бриколажа, от където купих маслото и тоя път си купих безцветна вакса за дърво, пак на същата марка. Оказа се, че тя е изцяло натурална и съдържа основно пчелен восък. Намазах колоните с помощта на четка, оставих няколко минути да дръпне и полирах с парцал и салфетка от по-груба хартия. Ваксата запълни порите на фурнира и формира фин сатенен слой, без да прави огледален гланц. Визията стана просто убиец. Освен това ваксата мирише страхотно заради естествените си съставки. Маслото и ваксата са малко скъпички, но си заслужават. В момента колоните изглеждат като старинна аристократична мебел. Въпреки че са чист паралелепипед, без нито едно закръгление, се получиха с изискана визия. Напомнят на класически озвучителни тела от някоя стара английска марка. Лично аз съм доволен от постигнатото.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 06, 2015 4:16 pm 

Изображение
Монакорчетата ми пристигнаха, филтрите също са готови. Материалът за кутиите ще е готов до няколко дни.
Като ги сглобя ще си поиграя със съпротивлвнието, което е последователно на високочестотния драйвер. Използвам
успоредно свързани съпротивления 47ом 2W. При 5 бр. получавам 10.3ом, а при 6 бр. - 8.8ом. Съпротивлението на
DT-25N го измерил 6.7ом, така че мога да получа общо съпротивление 15.5 или 17ом. Ще реша на слух, кое ми харесва повече.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 06, 2015 5:47 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Ники, тук не говорим за съпротивление, а за комплексен импеданс. Той е важен, защото определя срезната честота на филтъра преди него. Ако ползваш DT25N за високочестотен, трябва последователния резистор да бъде точно 8 ома. Може да го получиш от 7 паралелно свързани 56R/1W като при мен. Може и от серийно свързани 4,7R+3,3R. С друга стойност среза на филтъра ще се измести и ще им имаш пик или провал в АЧХ.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 06, 2015 6:17 pm 

Благодаря. Ще намеря 56ом-ови съпротивления и ще си коригирам грешката. Предполагам, че пак няма да го докарам точно 8ом, поради не особено високата точност на съпротивленията освен ако не ги меря в магазина и ги подбирам.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум