AUDIOPLATINUM FORUM

В необятния свят на звукотехниката и музиката...
Дата и час: Вто Фев 20, 2018 3:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 1:13 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Архив 19.04.2007г

Пускам нова тема , защото работата доста напредна през последните дни и явно ще търпи сериозно развитие напред , поради показаните впечатляващи резултати. Поствам пак схемата и обяснението , за да няма постоянно търчене между темите:

Изображение

Малко обяснение по схемата

Както писах в другата тема платките са готови и изглеждат така:

Изображение

Схемата вече проработи без никакви проблемипри оживяването. Няколко съвета към тези , които смятат да я правят:

1. Платката , която виждате на снимката се оказа непригодна за употреба в този си вид , тъй като резисторът 1 Ohm/5W гърми за секунди. На схемата й трябва поне 30 ватов резистор на това място !!! Препроектирах платката за няколко резистора с разстояние за охлаждане помежду им.
2.Въпреки че пуснах схемата само на 35 Волта , печенето от резистора 1 ом и транзисторите е впечатляващо. Необходим радиатор поне 2000 кв.см на канал , за да няма непредвидени ситуации ! Задължително е поставянето на термопаста !!! Пробвах без такава , но поради влошеното топлоотдаване TIP141 направо си стопи изолационната втулка на болтчето.
3. Ако при пускане схемата ви покаже голям изходен офсет , то разредете преходните кондери с един резистор от 10-тина ома и пак мерете :D , че да не се чудите и псувате като мен :D ...

Сега малко за пробвания лампов преамп. Схемата си има леко неприятни изисквания за клатуркащото стъпало-размах 12 Вотла и импеданс на изхода на преампа под 1 КОм . Айде първото не е проблем да се постигне , ама второто си е трудничко , без да ползваме някои специфични схемни решения. Като за начало реших да пробвам една елементарна схема с широкоразпространената и уважавана от аудиофилите лампа-ЕСС88. Схемата е SRPP , тъй като гоним описания вече изходен импеданс , а тази лампа в такова включване удовлетворява изискването. Освен това Кус=25 при споменатото включване. Отделно лампата свирука много хубаво в SRPP. Резултата-звученето е типично лампово , много , много меко , даже прекалено меко за моите изисквания :D . Детайлът е убийствен , без да се натрапва изобщо , просто докато слушаш изведнъж осъзнаваш , че го има в изобилие. Не липсва присъствието на нито един честотен диапазон. Схемата е силно чувствителна обаче към качествата на лампата. 6Н23П определено не звучи , също както не звучи и РСС88 на Тесла. Когато поставих Е88СС на Сименс и нещата съвсем се промениха , сякаш се отпуши звука. Долу давам схемата на преампа за всички мераклии. Продължавам експериментите с друга лампа - 6Н24П , която при предните ми тестове със ЗЕН звучеше мнооооого хубавичко. Имам и една специална схема , която съм запланувал и предвиждам , че ще изтрепя рибата с нея , но ... за това като стане :D . За сега стига , дано да ви е интересно с моите експерименти нескончаеми :D . Ето и обещаната схема :

Изображение

Стойностите са както следва:
Vbb=184 V
Rp=Rc=330 Ohm
Rg=1 MOhm
Cc=220uF/16V /качествен електролитен , аз ползвах Нипон Кемистри/ , добре е да се шунтира с 1uF неполярен.
Cp=4uF/160V /хартиено-маслен/

Режимът на лампата е Ia=6mA с преднапрежение -2V. Според много колеги от чуждите форуми ЕСС88 и производните й лампи свирят най-добре при ток 3-6мА .

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 1:15 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Архив 29.04.2007г

В момента слушам 6J6 в схема ОК , запаралелени триоди , Еbb=300V , Ra=10K , Rk=260Ohm , Ck=1000uF Rubycon + 100nF Wima MKP. Лампата е в режим Vp=140V , Ia=7,8mA , Vg=-2V. Звученето ме радва изключително много. Противно на очакванията Макурата свири по-добре с високоимпедансни предусилватели :shock: ?!?!?!?!?!? Саундът на лампата има страхотен детайл и присъствие. Много напомня за 12АТ7 , но звученето е някак по-омекотено. Няма го рязко открояващия се детайл на 12АТ7. Ниските честоти за по-слабички от 12АТ7, но са точно на място според мен. Изненадата е във високите честоти. Там 6J6 звучи определено класа нагоре , притежава перфектен контрол и кристална яснота за разлика от леко грубоватите високи на 12АТ7. Изобщо звуковата картина на 6J6 в конкретната схема е по-приятна и естествена от тази на 12АТ7. Цял ден слушах последната и още при включването на стъпалото с 6J6 лъснаха различията.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 1:18 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Архив 04.05.2007г

Изображение

На пинове 3 и 4 на лампата се подава подгревното напрежение , което е 6,3 Волта , изправено и стабилизирано , с отлична филтрация. Кондензаторът 1000uF / 16V е желателно да бъде марков /от изброените марки или друга, ако сложите Бляк Гейт няма да е никак лошо :D /. Напрежението му може да е по-високо , това няма значение, важна е стойността на капацитета. Изходният кондензатор 4uF/400V е желателно да бъде от руските хартиено-маслени , хартиено-парафинови , хартиено-церезинови и др...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 9:23 am 

Ако не се лъжа за този Проект преди 2-3 години Стой40 ти препоръча да пробваш 6П45С... любопитно ми е..?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 10:30 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Нееееее , ти ми препоръча това , за да шашкаме Стойчо ;) ...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 31, 2009 6:22 pm 

DJPOPA написа:
http://i.data.bg/07/05/04/356109_orig.jpg

Аааа, дядо Попе, "кучета и котки може", а? Аз не съм бил спазвал правилата за качване на карикат...така, де - картинки във форума :shock1:
DJPOPA написа:
Нееееее , ти ми препоръча това , за да шашкаме Стойчо ;) ...

http://nextvasko.web.data.bg/phpbb/view ... c&start=50
stoy40 написа:
Попе намери си 6П45С и я пусни в триодно...

:twisted:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 28, 2014 3:26 pm 

Здравейте!
Стана ми интересна темата, но изглежда никой не се е ровил тук от доста време. Искам да попитам тази схема може ли да се сравнява като верност на звука с, да речем лампов SE със средно качество?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 28, 2014 11:29 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Свири толкова, колкото го направиш да свири :) . Това е на пръв поглед елементарна схема, но звученето й зависи в голяма степен от конкретното изпълнение. И най-вече от качеството на вложените компоненти. Има два прехвърлящи кондензатора, които са критични за добрия звук. Там икономии и компромиси не бива да се правят. Захранването е другия елемент, който е определящ за крайния резултат. Ако правя сега повторителя на Павел Макура, бих заложил на стабилизирано, свръх-нискошумящо захранване, в моноблоково изпълнение. Ламповият предусилвател също е черна дупка откъм финанси, ако започнем да го изпипваме. В крайна сметка може да се получи много добър усилвател, но цената му няма да е много по-ниска от еквивалентен лампов SE. Изобщо, за да се получи качествен звук, без значение от схемотехниката-лампова или транзисторна, се искат сериозни вложения. Един прост GAINCLONE също носи на наточване до безобразни стойности на цената. И колкото повече се влага в качествени части, толкова крайния резултат е по-добър. Разбира се, ако човек знае какво прави, а не да налива пари едно към гьотьоре.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Яну 11, 2017 12:47 pm 

Попе, изчезнали са изображенията на схемата. Има ли възможност да бъдат постнати отново?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Яну 11, 2017 7:44 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Нормално, темата е много стара. Ако сега правя предусилвател за Макура-та, ще подходя по различен начин, отколкото в миналото. :gqvol: Развитие му се вика :shushu: .

Иначе "MOSFET повторителя на Павел Макура" е подробно разгледан от Род Елиът:
http://pe2bz.philpem.me.uk/Misc/-%20Audio/-%20Amp/-%20Power/P-101-MosfetPowerFollower/project83.htm

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 12, 2017 10:56 am 

Схемата е ясна, но ме интересуваше, ламповата част. Направих един опит, но неизвестно защо, не се получи. Директно от плеър, няма проблем, но като свързах ламата, освен брум, друго нямаше. Преди макурата е лампов усилвател по напрежение с ECC88 и токов буфер с EL84. Какво не се харесаха, с макурата още се чудя, та ако може да драснеш, твоята лампова схема.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 12, 2017 11:38 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Имаш нещо дефект в ламповата част значи. Може и да ти самовъзбужда схемата, по-точно ме съмнява тоя "токов буфер" с EL84. Предполагам е катоден повторител. Само че с пентод в триодно включване има проблеми с осцилации при такива схеми. С трансформаторен товар е друго, защото там характера е индуктивен. Пробвай SRPP с някоя по-дащна на ток лампа, която е и с ниско Ri. Примерно 5687, ЕСС99, 6Н30П и в краен случай 6Н6П. Пусни я в режим 20mA и нагоре. Може и SRPP с ЕСС88, вкарай я в режим 12-14mA. А, ако толкова държиш на катоден повторител, ползвай натурален триод като 6С19П примерно, 6Н5С или подобни.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 14, 2017 1:26 pm 

При теб имаше ли брум от макурата? Какво ти беше захранването?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 14, 2017 8:26 pm 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Виртуална батерия=транзисторен множител на капацитет. Виж повторителя на Андреа Чифоли, той е с такова захранване (при мен беше с Дарлингтон, но идеята е същата):

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум