AUDIOPLATINUM FORUM

В необятния свят на звукотехниката и музиката...
Дата и час: Вто Май 22, 2018 9:22 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Проект SHP-Ultra AIR
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 12, 2017 11:12 pm 
Аватар

След като сравнително наскоро завърших 'Проект SHP8500s', в крайна сметка останах със свободен чифт качествени драйвери, както и няколко чифта слушалки на части, чакащи своето време. Е, ето че това време дойде. Използвайки въпросните драйвери, чашки и baffle от SHP2700, както и лента за глава + скоби от SHP2000, сътворих SHP-Ultra AIR - SHP-Ultra с отворена конструкция.

Изображение

Преди да продължа по-натам, ще отметна нещо - използвам части от SHP2000 заради простотата и здравината им (при нормално ползване), сравнени с проблемните въртящи панти на SHP2700. Ако скобите от SHP2000, мога просто да си купя нов или втора ръка чифт и да си ги сменя. SHP2700 обаче вече не се произвежда, а и не си струва занимавката. В 'Проект SHP-Ultra' може да се види как съм укрепил въпросните кекави панти на SHP2700 и въпреки това винаги държа слушалките като новородено, просто за всеки случай.

Кабелът е този, който преди време направих за SHP Ultra с проводник от FTP кабел, затова няма да се спирам на него.

Не съм снимал всяка стъпка, защото от някои манипулации са правени преди проектът да се оформи в главата ми и да реша да го публикувам.

Използвани материали:

- чашки и baffle-и от Philips SHP2700
- лента за глава и скоби от Philips SHP2000
- чифт 40мм драйверчета с трислойна диафрагма
- проводник; 26 AWG; посребрена OCC - 99.999%; PTFE-изолация
- оплетка PET; 3mm
- силиконов термошлаух; 4мм
- 3.5мм букси Pro Signal MJ-073H; панелни
- припой Mundorf SilverGold с 3,8% сребро
- парчета Dynamat Xtreme
- парчета звукопоглъщаща EPOM-пяна SilverStone SST-SF01; 4мм
- филтри за чай Finum
- парчета пяна/дунапрен
- лепило

Етап 1 - Подготовка на чашките

Изображение
Изображение

Чашката вляво е в това състояние още откакто се занимавах с SHP-Ultra. Всъщност това е чифтът SHP2700, който трябваше да се превърне в SHP-Ultra, но който се оказа в незадоволително козметично състояние, а и пантите естествено бяха счупени. Така остана разглобен на части за някой бъдещ проект.

Чашката вдясно е с максимално разширен отвор (с помощта на мултифункционален инструмент, тип Dremel), без да се създаде структурна слабост и с остатъчна повърхност, където в последствие да се залепи решетката. Разбира се и другата чашка премина през същата обработка.

Изображение

Понеже пантите и съответните отвори в чашките на SHP2700 са по-малки от тези на SHP2000, трябваше да разширя отворите от 6мм до 8мм, за да пасне всичко.

Етап 2 - Обработка на чашките

Първоначално исках да боядисам чашките, но в последствие реших да ги облепя с карбоново фолио, уж за по-лесно и потенциално по-евтино. Харесах и поръчах черно 3D фолио от един онлайн магазин, но се оказа, че нямат наличност, затова реших да мина на сив цвят. Лепенето се оказа пипкава работа, включваща обдухване със сешоар и леко изгорени палци. Не успях да постигна перфектен резултат - останаха малки бръчки по ръба на чашките откъм наушниците.

Изображение

Изрязах два кръга от стара метална решетка на тонколона. Очаквано не се получиха идеални кръгове, но така или иначе несъвършенствата им няма да се виждат.

Изображение

За да прикрия неправилните форми на кръговете и олющената боя по ръбовете им, както и за да придам по-завършен вид на чашките като цяло, реших да ги покрия с декоративни пръстени. Търсих подходящи пръстени онлайн, пластмасови или метални, но не намерих нищо с точният размер (75мм), затова прибягнах до DIY решение.

Изображение
Изображение
Изображение

Изрязах два пръстена с точните размери от стара DVD кутия. Облепих ги с фолиото и ги залепих заедно с решетките към чашките. Карбоновата шарка върху пръстените е съгласувана точно с тази върху чашките, за да не бият на очи като отделни части.

Изображение
Изображение

На този етап чашките са готови, поне отвън. Предстои им вътрешна обработка и окабеляване.

Етап 3 - Вътрешно окабеляване

За окабеляването използвах същят проводник като в предните ми проекти - 26AWG, посребрена мед и тефлонова изолация. Облякох го в черна оплетка за по-добра естетика. По първоначален план кабелът щеше да се вижда през решетката, затова и цялото разкрасяване. По-късно реших да добавя защитен дунапрен зад решетката, който скри всичко.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Резулатите се виждат на горните снимки - със и без дунапрена. Входните букси са обичайните Pro Signal MJ-073H, а припоят е Mundorf SilverGold с 3,8% сребро. В периферията на чашките се виждат и парчета звукопоглъщаща пяна, като това хронологично беше последната добавка. Дунапренчетата са сравнително обемни, но с ниска плътност, съответно висока пропускливост, така че не оказват негативно влияние на отворената конструкция.

Етап 4 - Обработка на baffle-ите

Съвсем целенасочено се стремих да направя baffle-ите същите като при SHP-Ultra, заради доказано добрите резултати. Има дребни разлики, но вълноводите пред драйверите, както и акустичните съпротивления са идентични.

Изображение
Изображение

От вътрешната страна на baffle-а съм налепил парчета Dynamat Xtreme, както при SHP Ultra, но тук го покрих с 1мм EVA пяна. Също така около драйвера има пръстен от звукопоглъщащата пяна. Това са разликите отвътре.

От външната страна се виждат малки отвори, които бях пробил при по-ранно експериментиране с акустичното съпротивление. Сега отворите са затиснати.

Изображение

Драйверите вече са монтирани и залепени на място. Също както при SHP-Ultra, периферията на драйверите е облепена със споменатата вече EVA пяна. Пяната изолира (декуплира) до някаква степен драйвера от baffle-а и това допринася за намаляване на резонансите.. на теория. На практика не мога да кажа, защото не съм пробвал без пяната.

Етап 5 - Наушници

Експериментирах с разни наушници, но накрая се върнах на стандартните от SHP2700 с някои модификации. Просто звучат най-добре.

Изображение

Както е видно по-горе, въпросните модификации са точно осем перфорации от долната страна на всеки наушник. До този брой естествено достигнах чрез опити (имам няколко чифта такива наушници). Идеята на тези отвори е да позволяват на звукът да преминава през наушниците, които са в ролята на дифузери на нежелани пикове. Без отворите, наушниците в по-голяма степен отразяват звука, което потенциално води до неприятните пикове. Така го разбирам аз и наблюденията ми го потвърждават.

Резултати

Пробна сглобка без дунапрените:
Изображение

Завършен вид:
Изображение

Тези драйверчета определено са направени за отворени конструкции. Смятам, че постигнах напредък в сравнение с SHP-Ultra. Не мисля, че съм чувал по-реалистично звучащи вокали (като цяло обръщам по-голямо внимание на вокалите, отколкото на инструментите, може би защото не съм музикант..). Имат 'тяло', така да се каже. Мога да опиша звукът на слушалките като 'голям', естествен, определено 'извън главата'. Интересното е, че въпреки отворената конструкция, няма съществена разлика в ударността и присъствието на басите спрямo SHP-Ultra, за моя приятна изненада. В сравнение с SHP Ultra, високите честоти са с минимално намален интензитет, което значи, че някои неграмотно мастерирани песни са с по-малко дразнещи вокали, отколкото с SHP-Ultra и най-вече с AKG K701. Примери за потенциално дразнещи вокали: Ice Cream - Захир, Dua Lipa - New Rules, Inna - Caliente, Скандау - Мафия. Особено 'Мафия'. Не знам какви монитори/слушалки са ползвали докато са правили тая песен, но според мен определено са им липсвали високите честоти. Както и да е.

Много съм доволен от SHP-Ultra AIR. Сглобени от евтини части без никакви претенции, а доставят звук от висока за моите стандарти класа. Още не съм им правил подробно сравнение с К701 и ще има още да слушам, докато ми се доизбистри картинката, но междувременно ще продължавам да ги слушам с усмивка.

Поздрави за стигналите докрая!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум