AUDIOPLATINUM FORUM

В необятния свят на звукотехниката и музиката...
Дата и час: Вто Май 22, 2018 9:16 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 9:21 pm 

andon petrov написа:
Корка е голяма гадост.

Потвърждавам.
В мазето на Радо ми гние един 12" широколентов говорител, целия покрит с корк (цялата горна трептилка също лежи на корк) с ужасно ужасен звук:

Изображение

Даже този корк не е от гадния, има един друг тип, който е с някакви гумени частички вътре, който причинява още по-големи поразии на звука.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 9:55 pm 

На следващия преден панел,ще лепна естествена кожа,като хай ендерите.Петре наблюдения имаш ли?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 17, 2014 10:21 pm 

Сетих се за една моя стара идея - ами ако се направи окачен за тавана рак, напълно изолиран от пода? Или се направи обикновен рак, но с висящи на въжета платформи от него? Потенциални резонансни честоти - 0,5-1 Хц

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 4:50 pm 

andon petrov написа:
На следващия преден панел,ще лепна естествена кожа,като хай ендерите.Петре наблюдения имаш ли?

Ами те хай-ендерите слушат колони с абсолютно долнопробна кожа :lol: и за съжаление не се майтапя. Погледни примерно скъпите модели на Opera и ще видиш колко евтина и измислена кожа използват :( Всъщност ако някой е виждал колони с качествена кожа - да каже марка и модел. Има различни грейдове кожа и всеки от тях влияе по различен начин на звука. Тази евтината, която стои като хибрид от гума и пластмаса на пипане, според моите уши директно омаскарява тона от средните честоти нагоре. Виждал съм на две места DIY колони в БГ и по-точно в Сф, които ползват такава и честно казано абсолютно недоумявам защо конструкторите им са решили да ползват такава, при положение, че има много по-добри (и намираеми) алтернативи. Високия грейд кожа се отразява много благотворно на звука, особено когато не е директно залепена върху много твърда повърхност (примерно с 1-2 тънки междинни балсови слоя) и задължително с минимално количество лепило и минимално притискане при лепенето.

50AE написа:
Сетих се за една моя стара идея - ами ако се направи окачен за тавана рак, напълно изолиран от пода? Или се направи обикновен рак, но с висящи на въжета платформи от него? Потенциални резонансни честоти - 0,5-1 Хц

Виж тук http://youtu.be/xs1aUws0Lrs?t=3m58s
Аз обаче съм скептик, особено по отношение увисването на устройства, използващи трансформатори, най-вече звукови такива. Доста си поиграх с изходния траф на ампа ми, докато установя при какви условия осигурява най-неутрален/естествен звук. Най-измислено свиреше, когато го виснах на въжета (от всички разновидности при окачването – най-добре, тоест най-малко зле, се получи с триточково окачване, като трите точки са към трафа, а горе се събират в една). А най-добре свиреше (и остана така) монтиран директно на един 28-килограмов дървен дънер, въпреки че е селско и грозно, но на мен не ми пука :lol:
Тези потенциални резонансни честоти от половин-един херц са валидни само за самия рак, а елементите в устройствата продължават да резонират хаотично на много по-високи честоти и няма кой да им изведе вибрациите... За да получиш резонанс под звуковия обхват за самите елементи в устройствата, всеки от тях трябва да е твърдо закрепен към обект с голяма маса – така ефективно се смъква честотата на вибрациите. Когато висят свободно – тя е най-висока, най-недемпната и най-вредна за звука, според мен де :)

Лично на мен толкова много ми допада звука, когато елементите се монтират към голямо и тежко дърво, в сравнение с монтирането им към някакъв панел, дори и такъв от благородна дървесина, че следващия ми усилвател ще е 100+ килограмов дънер, в който ще са вкопани всички части :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 18, 2014 10:20 pm 

Да допълня Петър :Точно затова в експериментите отпаднаха тенис топките,като начин на окачване.При ниски нива свиреха доста добре,ама при по-високи става мазало.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 19, 2014 8:13 pm 

А между другото, лошо ли е използването на гумено самозалепващо тиксо за закрепването на елементи. Повечето ми елементи на усилвателя са залепени именно с такова.

http://www.automotodar.com/uploads/com_ ... ecbf25.jpg

За захранващите трансформатори е удобно, защото не пренасят вибрации по шасито. А за останалите неща?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 21, 2014 12:09 am 

Вече масичките ми ( 2 на брой)използващи някои от идеите на Франк Чанг се правят. По тях ще има декомпресиращи отвори на необходими места. Ще има 4 вида дървесина по тях. За тях ще идат близо 200 кила дървесина. Ще споделя впечатления за успешността или не на експеримента.
Сашко, потвърждавам думите не Пешо. Компонентите трябва да се стермят "стабилно" да следват естествения ход на гравитацията. Колкото по-близо до пода-толкова по-добре. "Горе" ще "овъздушиш" музиката, но ще промениш до неузнаваемост тембровия характер на апаратурата и в баланс не към добро, придружено с рязко изтъняване отдолу.

Точно с тази лепенка не съм хич хепи, ама и аз я ползвам.

Преди по-малко от 2 месеца "4 дървени кръгчета по стените" поставени на точно определени до милиметър места преобразиха непоносимата акустичната обстановка у нас.. да е жив и здрав Илко...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 21, 2014 1:23 am 
AUDIOPLATINUM Site Admin
Аватар

Ние с Ицо (max123) наскоро ходихме на прослушване у Наско. Системата му звучеше по съвсем различен начин спрямо по-предното ми посещение. А Наскича каза, че не е пипал нищо по самата система. За сметка на това си е играл с месеци да намери правилните материали и точните места за онези миниатюрни "купички"-резонаторите на Франк Чанг. Демонстрира ни разликите направо на живо. Ефектът е не просто осезаем, а направо може да му падне ченето на човек.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 01, 2014 11:25 am 

А най-фрапиращоот дори за мен беше влиянието на малката купичка която стои в....хладилника( изключвайки голямата паница зад мястото за слушанье :smeh:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Дек 13, 2014 1:09 pm 

Масичките в които съм използвал идеи от Франк Чанг най-после са готови. Честно казано не вярвах, че ще има кой знае какъв ефект. Първия път когато подредих нещата върху тях бях...потресен от мащабите на промяната.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

"Мерната" единица за мен беше сравнението когато апаратурата е на земята и върху масичките.

За секцията на източниците-100% по-добро звучене от колкото на земята.

За крайните стъпала-ефекта е 50/50, за блока с изходните трансформатори-в полза на пода срещу стойката.
Крайния ефект:
1. мащаба на звуковата картина се повиши с пъти, не с проценти
2. системата слезе надолу като субективно усещане
3. системата се качи нагоре.
4 средата стана прорисувана и плътна
5. абсолютна свързаност в музикален план

И нещо интересно-повиши се субективното усещане за мощност. Усещам, че плотовете не са ми оптимални по състав. Използвал съм сандвичи от ПДЧ и шпертплат. Ще пробвам задължително с брезов шпертплат и други с масив.
Основата на рамката е от офрам, а рамките от разновидност на розовите дървета-тетаком.
Слагането на някакви материали като шпайкове и подложки под краката е бедствие.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа   форум аудио платинум